Fri January 18, 2019   |   جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷  
   
 
 
   انتقادات و پیشنهادات  |   ارتباط با ما     صفحه اصلی |  شهرداری همدان |  معاونت خدمات شهری
     پیوست های علمی و آموزشی
 
 برنامه پنج ساله مدیریت بحران شهرداری همدان

1394/12/02

 
 

لازمه پاسخگویی معقول و متعادل مدیریت شهری در زمان مناسب،  به شهر و شهروندان منوط به برنامه اي است که بر پایه فرآیند برنامه ریزي روش مند و علمی شکل گرفته باشد. برنامه ریزی عبارتست از تهیه یک طرح و نقشه برای رسیدن به اهداف معین در کوتاهترین زمان ممکن با توجه به امکانات و محدودیت­ها؛ برنامه‌ريزي مناسب مي‌تواند با ملزم نمودن مديران به دورانديشي، پيش‌بيني تغيير، در نظر گرفتن تأثير تغيير و ايجاد واکنش‌هاي مناسب، ميزان تزلزل در برنامه را کاهش دهد. همچنين برنامه‌ريزي، عواقب اقداماتي را که ممکن است مديران در واکنش به تغييرات نشان دهند، روشن مي‌سازد. در نتيجه برنامه‌ريزي دقيقاً آن چيزي است که به هنگام اداره کردن محيط مورد نياز است و مدیریت استراتژیک فرايندی  است که در آن نگرش استراتژيک لحاظ شده باشد. يعني قادر باشد موضوعات استراتژيک مدیریت شهری را شناسائي و تحليل کند، سپس هدف گذاري نموده و رسالت ها و اهداف مدیریت شهری را بشناسد تا بتواند استراتژي مناسب را اتخاذ نماید. مدیریت استراتژیک به مدیریت شهری این امکان را می دهد که از شیوه هاي خلاق و نوآورانه استفاده نموده و براي شکل دادن به آینده خود به صورت انفعالی عمل نکند. فرآیند برنامه ریزی استراتژیک با تعریف عناصر راهبردی شروع می گردد، عناصر راهبردی مجموعه واژه هایی هستند كه در برنامه ریزی استراتژیك تعریف و مشخص می گردند. فرآیند مدیریت استراتژیک را می توان به چهار مرحله تقسیم کرد:

تحلیل وضعیت ،تدوین استراتژي،اجراي استراتژي، ارزیابی استراتژي

سند سندایی که با بهره گیری از تجارب اساتید و مدیران برجسته بین المللی مدیریت بحران و با استفاده از آخرین تجربیات و دستاوردهای کلانشهرهای جهان تدوین گردیده، پاسخگوی هرچهار مرحله مدیریت استراتژیک بحران می باشد. عناصر و گام های اصلی برنامه ریزی راهبردی در مدیریت بحران،  "بر مبنای اصول تاب آور سازی شهرها و سند سندای"، از جمله ترسیم مأموريت و چشم انداز با رویکرد بلندمدت 20 سال، شناسايي و دسته بندی مسائل، ارزیابی و تحلیل عوامل داخلی و خارجی، اهداف راهبردی، راهبردهای توسعه و اقدامات اجرایی و خروجی ها (طرح ها و پروژه ها) با رویکرد بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت 2 سال و همچنین ارزیابی و نظارت، قابل دستیابی و تدوین  است.

تنها راه برون رفت از محیط تصمیم سازی های روز به روز و سیاست های سلیقه ای که بدون شک آینده شهر و شهرداری را مورد تهدید قرار می دهند، هدایت و مدیریت راهبردی است که بر مبنای چشم انداز و ارزش های مشترک و برداشت از آینده شکل گرفته باشد. شهرداری ها بارزترین سازمان های غیرانتفاعی عمومی به شمار می روند و در بسیاري از شهرداری هاي جهان از ابزارها و تکنیک هاي مدیریتی و برنامه ریزي استفاده می شود.

یکی از مناسب ترین ابزارها و تکنیک هاي مدیریتی و برنامه ریزي، رویکرد برنامه ریزي راهبردی می باشد، که به دلیل توانمندي ها و ویژگی هاي منحصر به فرد آن در ایجاد یک فرآیند ساده و مدون برنامه ریزي براي استفاده در ارگان ها و سازمان هاي درگیر با ساماندهی و کنترل شهرها، به عنوان ابزار مناسبی ارزیابی می شوند.

 

 
     
  دریافت فایل پیوست  
 
 
 
 
 
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٢  نفر کاربران آنلاین :
۸۶,۸۸۲ تعداد بازدید ::
   
   
 
سایت های مرتبط
معاونت خدمات شهری
سازمان زیباسازی
سازمان آتش نشانی
اداره کنترل و نظارت
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
بیانیه ماموریت
انتشـارات
مطـالعات
پیشنهاد پژوهشی
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان