Fri January 18, 2019   |   جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷  
   
 
 
   انتقادات و پیشنهادات  |   ارتباط با ما     صفحه اصلی |  شهرداری همدان |  معاونت خدمات شهری
     پیوست های علمی و آموزشی
 
 دستورالعمل مدیریت پسماند ناشی از سوانح

1394/12/02

 
 

سوانح مي­توانند حجم زیادی از مواد جامد و مايع  مخرب را که تهدید کننده سلامتي عمومی هستند توليد كنند. پسماند ناشی از سوانح که با وقوع بحران­های مختلف ایجاد می­شوند، در زمان مقابله و مرحله بازسازی نیز، توليد مي­شوند. 

خطرات مرتبط با سلامتي عمومی مثل:

-  ارتباط مستقیم با پسماند ناشی از سوانح در خیابان، که ممکن است سبب شود موادی مثل آفت کش ها، بنزین و حلال­ها به طور غیر مستقیم با محل زندگی جانوران جونده و پرندگان تماس پیدا کرده و در نتیجه آن­ها را آسیب­پذیر سازد.

- تلاش­هایی که در جهت امدادرسانی و بازسازی صورت می­گیرد، می­تواند ایجاد کننده موانعی بر سر راه جمعیت ها در مناطق بحران دیده باشد.

- سازه­های ساخت بشر مثل  سیستم های جمع آوری فاضلاب­، یا زمین­های کشاورزی به دلیل داشتن مواد شیمیایی و فلزات سنگین می­توانند سبب آلودگی محیط زیست شوند. ممکن است انسداد فيزيكي در مسيرهاي آبي صورت گرفته، محل جمع آوری پسماند ناشی از سوانح تحت تاثیر این پدیده قرار گیرد.

- از مواد فلزی و بتن و الوار موجود در پسماند ناشی از سوانح برای بازسازی می­توان استفاده کرد و به این وسیله تاثیرات منفی آن­ها بر روی منابع طبیعی کاهش خواهد یافت.

- بحث ايمني در مديريت پسماند ناشی از سوانح يك مسئله مهم در زمان مقابله با بحران­ها است. روش­هاي مديريتي مي­توانند بر كاهش خطرپسماند ناشی از سوانح و تاثيرات آن بر زندگي و سلامتي موثر باشند.

متاسفانه در زمان مديريت سانحه مديريتي بر پسماند ناشی از سوانح صورت نمي­گيرد. پسماند ناشي از سوانح به طور نامناسب در حين تخريب و در حالت­هايي غيرقابل كنترل تفكيك مي­شوند. مواد مضر حاصل شده مي­توانند مشكلات زيست محيطي با ماندگاري طولاني ايجاد كنند كه بر فعاليت­هاي اقتصادي تاثير­گذار خواهند بود، علاوه بر اين بازيافت پسماند ناشی از سوانح هم خود، هزينه­بر است.

اگر چه مسوولان محلي مسووليت اوليه جداسازي پسماند ناشی از سوانح را برعهده دارند، وليكن در بحران­هاي جهاني، همكاري­هاي بين­ المللي مي­تواند بر مديريت آن­ها تاثير­گذار باشد.

این دستورالعمل راهبردهای مدیریت پسماند ناشی از سوانح را در اختیار مدیران و کارشناسان قرار می دهد.

 


 

 [1] - Disaster Waste

 
     
  دریافت فایل پیوست  
 
 
 
 
 
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١  نفر کاربران آنلاین :
۸۶,۸۷۳ تعداد بازدید ::
   
   
 
سایت های مرتبط
معاونت خدمات شهری
سازمان زیباسازی
سازمان آتش نشانی
اداره کنترل و نظارت
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
بیانیه ماموریت
انتشـارات
مطـالعات
پیشنهاد پژوهشی
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان