Thu November 15, 2018   |   پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷  
   
 
 
   انتقادات و پیشنهادات  |   ارتباط با ما     صفحه اصلی |  شهرداری همدان |  معاونت خدمات شهری
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٠٢ تعداد بازدیـد : ١۵۶   بازگشت
 
 
 


آغاز فعاليت هيأت انديشه‌ورز تاب‌آوري شهرداري همدان


دبيرکل کميسيون ملي يونسکو در ايران: افزايش شناخت بين‌المللي از همدان ضروري است

 
 

در مراسمي و با حضور دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی، مدیر کل دفتر عمران و توسعه روستایی سازمان شهرداری­ها و دهیاری­های کشور و مسؤولان استاني، شهردار همدان، اعضاي شوراي اسلامي شهر و مديران سازماني شهرداري و ديگر مسؤولان و کارشناسان، هيأت انديشه‌ورز تاب‌آوري شهرداري همدان افتتاح شد.

هدف از تشکیل اتاق فکر تاب آوری شهرداری همدان، بهره مندی از اذهان خلاق و اندیشمند کارشناسان برجسته شهرداری در مدیریت راهبردی و تاب آوری شهر می­باشد.

شهردار همدان ضمن خیر مقدم به میهمانان با بیان نمودند که زيرساخت‌هاي ايجاد شده در شهر بر اساس تاب‌آوري شهر، برنامه‌ريزي مي‌شود، همچنین مديريت بحران شهرداري، با برگزاري همايش‌ها و نشست‌هاي علمي گام مؤثري در تاب‌آور نمودن شهر برداشته است.

سعدا... نصيري قيداري با بيان اينکه بر اساس توصيه‌هاي ديني، عقلي و علمي، جلوگيري از بحران الزامي است. امروز، مطالبات اجتماعي نسبت به 50 سال قبل افزايش يافته و به همين منظور لزوم آموزش به همه افراد جامعه احساس مي‌شود.

همچنین دستيابي به صلح و توسعه پايدار نيازمند آموزش همه‌‌جانبه افراد است. در حال حاضر ايران در صحنه بين‌المللي با وجهه فرهنگي شناخته مي‌شود، با توجه به سابقه تاريخي و فرهنگي همدان، مسؤوليت سنگيني بر عهده مسؤولان اين شهر است؛ چراکه شناخت از اين خطه بايد بيش از پيش در سطح بين‌الملل بالا برود.

شهردار همدان بايد ديد وسيعش را به سمت جامعه جهاني سوق دهد، همدان مي‌تواند در شبکه شهرهاي خلاق جهان قرار گيرد، دو سال گذشته شهرهاي رشت و اصفهان جزء شبکه شهرهاي خلاق جهاني معرفي شدند و اميدواريم پس از شيراز، همدان نيز به عنوان چهارمين شهر عضو شبکه شهرهاي خلاق معرفي شود.

چنانچه در جامعه و سياست‌گذاري‌ها، آموزش افراد مورد توجه قرار گيرد، مديريت شرايط بحراني نيز امکان‌پذيرتر مي‌شود، ‌اگر آگاهي‌ها در جامعه افزايش يابد، مسؤولان نيز نمي‌توانند به راحتي تصميمي بگيرند و يا نقض کنند.

بنا نيست آمريکا، انگليس، ژاپن و چين قوانين بين‌المللي را تنظيم و اين قوانين در مجلس ما به تصويب برسد، بلکه قانون‌گذاران ما مي‌توانند در سطح بين‌المللي نيز اثرگذار باشند. ايران بايد در عرصه بين‌المللي بيش از پيش حضور داشته باشد و به همين منظور اين کشور نياز به معرفي دارد. خوشبختانه در سال‌هاي اخير تلاش‌هاي زيادي براي ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري در شهر همدان شده است، گردشگري علاوه بر ايجاد ظرفيت‌هاي اقتصادي در ايجاد صلح و توسعه پايدار نيز اثرگذار است.

از آنجایی که شهرداري‌ها به عنوان يکي از مهم‌ترين محورهاي مديريتي مطرح هستند. شهرداران بدانند که کار شهرداري‌ها تنها در حوزه سخت‌افزاري نيست و امروزه بسياري از آموزش‌ها در حوزه‌هاي مختلف مي‌تواند به وسيله شهرداري‌ها اتفاق بيافتد.

جزايري: عناصر هيأت انديشه‌ورز، از گروه‌هاي متخصص انتخاب شوند

رئيس پژوهشکده سوانح طبيعي کشور با اشاره به اينکه متأسفانه در حال حاضر بيش از 73 درصد از جمعيت جهان در شهرها ساکن شده‌اند، گفت: در شرايط کنوني شهرها به عنوان نقاط آسيب‌پذير مطرح‌اند.

متأسفانه تاريخ سوانج و حوادث، عليرغم رشد و توسعه دانش نشان‌دهنده آسيب‌هاي حاصل از بي‌برنامگي در مراکز حمايتي است، عدم آموزش کافي افراد و نبود برنامه‌ريزي‌ها در شرايط پيش و هنگام بحران، موجب شده تا آسيب‌پذيري ما نسبت به قبل، 3 تا 4 برابر افزايش يابد و البته عمده اين آسيب‌ها در نقاط در حال توسعه اتفاق مي‌افتد.

بر اساس آمار اعلام شده از سوي سازمان ملل، 45 درصد زلزله‌هاي دنيا در قاره آسيا اتفاق مي‌افتد ضمن اينکه 35 درصد سيلاب‌هاي دنيا نيز در اين قاره رخ مي‌دهد و در راستاي مقابله با اين نوع بحران‌ها نيازمند برنامه‌ريزي هستيم.

بيش از 350 تا 400 شهر ايران در کنار رودخانه‌ها بنا شده‌اند، سيلاب‌ها همه ساله در کشور ما خسارات سنگيني به بار مي‌آورند که به همين منظور لزوم برنامه‌ريزي‌هاي به‌هنگام احساس مي‌شود.

ايران جزء 10 کشور اول بلاخيز دنياست، از 40 مورد بلاي طبيعي، رخ‌داد 31 آسيب در کشور جدي است که از جمله آنها مي‌توان به سيل، زلزله، خشکسالي، سرمازدگي، آتش‌سوزي جنگل‌ها، لرزش و رانش اشاره کرد.

وي با اشاره به تشکيل هيأت انديشه‌ورز تاب‌آوري توسط شهرداري همدان، گفت: چنانچه در اين مجموعه با دقت و برنامه‌ريزي صحيح، ارزيابي سوانح و حوادث انجام شود، راهکارهاي مناسبي به منظور مقابله با شرايط بحراني پيش‌بيني خواهد شد.

هيأت انديشه‌ورز تاب‌آوري بايد تلفيقي از افراد با سابقه، آشنا به مباحث شهري و همچنين کارشناسان دانشگاهي باشد تا با مشارکت و همدلي، ايده‌هاي مناسبي در راستاي حل مسائل و مشکلات شهر مطرح شود.عناصر هيأت انديشه‌ورز بايد از گروه‌هاي تخصصي و کميته‌هاي راهبردي انتخاب شوند.در اين هيأت انديشه‌ورز، بايد از حضور متفکران بهره گرفت تا تاب‌آوري به صورت علمي و دانش‌محور حاصل شود.

احياي بافت­های فرسوده بايد در سطح مديريت شهري بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد؛ چراکه در شرايط بحراني اين بافت‌ها آسيب‌پذير خواهند بود.

مديرکل دفتر عمران و توسعه روستايي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور گفت: متأسفانه به لحاظ شرايط بحراني، 500 شهر ايران در شرايط خطر بالا و نسبي قرار دارند. از آنجا که شهرها و روستاها ويترين کشوراند، مديريت اين مناطق بايد توسط شهرداري‌ها و دهياري‌ها اتفاق افتد.

همدان اين قابليت را دارد که براي آن نشان و شاخصه‌هايي تعريف شود، تاب‌آور بودن مي‌تواند يکي از اين شاخصه‌ها باشد که اميدواريم همدان هرچه سريع‌تر به اين شاخص دست يابد.

معاون امور عمراني استاندار همدان هم در اين مراسم با اشاره به افتتاح اتاق تاب‌آوري توسط شهرداري همدان، گفت: شهرداري يک بار ديگر با بهره‌گيري از خرد جمعي به مديريت شهر روي آورد. اگرچه در بحث مديريت بحران، برنامه‌ريزي و ارزيابي وجود دارد، اما لزوم انضباط بيشتر در اين حوزه وجود دارد. واکنش سريع در مديريت بحران داراي اهميت است،هيأت انديشه‌ورز تشکيل شده بايد بتواند با هماهنگ کردن نهادهاي استاني، مانورهاي مختلفي را پيش از وقوع بحران داشته باشد.

 

 

 

 

 
     
 
 
 
 
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢  نفر کاربران آنلاین :
۸۳,۴۶۵ تعداد بازدید ::
   
   
 
سایت های مرتبط
معاونت خدمات شهری
سازمان زیباسازی
سازمان آتش نشانی
اداره کنترل و نظارت
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
بیانیه ماموریت
انتشـارات
مطـالعات
پیشنهاد پژوهشی
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان